Pestszentlőrinci Nyitnikék Óvoda
Kedves Érdeklődő!
Szeretettel köszöntünk a Pestszentlőrinci Nyitnikék óvoda oldalain. Reméljük, hogy az óvodánkról szerzett információk birtokában kíváncsi lesz Ránk és eljön, hogy találkozzunk, s akkor majd megtapasztalhatja, hogy miért is jó a " Nyitnikék" -be járni és itt dolgozni! Van egy óvoda, messze a főút zajától, ahol gyermekeink jó levegőjű, csendes környezetben tölthetik napjaikat.
Ez a Fülek utcai Pestszentlőrinci Nyitnikék Óvoda és a Mackó Kuckó tagóvoda. Hatalmas fás-napos udvara, sok-sok bokra, terráriuma, sziklakertje állandó lakhelye madárnak, bogárnak, teknősnek, megfigyelési lehetőség a gyermekeknek, akik minden nap időről-időre felfedezhetnek valami újat, érdekeset. Az első tavaszi virág megjelenésétől az utolsó levél lehullásáig minden a szemük előtt zajlik és ezt a lehetőséget ki is használjuk, hogy gyermekeinket természetet szerető, iránta érdeklődő és védő emberré formáljuk.
Ezt kívánja tőlünk a Helyi Nevelési Programunk is, ami kiemelten foglalkozik a "Környezet megismerése és természetvédelmi nevelés"-sel. A környező világ megismerésének része az évszakok megfigyelése, a növények és állatok viselkedésével, gondozásával való ismerkedés. Fokozatosan az érzelmeken és a játékon keresztül tanítjuk meg Őket a természet szeretetére és védelmére. Önként vállalt tevékenységek közben megismerik a felfedezés örömét, megtapasztalják, hogy a természetben minden érték. Segítenek az évszaknak megfelelő kerti munkákban, a természetsarok gondozásában, gyűjtögetésben, az állatokról való gondoskodásban, zöldség és gyümölcs feldolgozásban, sütésben-főzésben.
Rendszeresen kirándulunk, hiszen természetszeretetre, megóvásra nevelni csak a természetben lehet.
Olyan hagyományokat alakítottunk ki, melyek szebbé, tartalmasabbá teszik a mindennapokat. Hagyományos ünnepeinken túl (Mikulás, Karácsony, Farsang, Húsvét, Anyák napja, Gyermeknap, Majális, iskolába menők búcsúztatása ) a természet jeles napjairól sem feledkezünk meg (Állatok világnapja, Föld napja, Madarak és Fák napja, Víz világnapja).
Feladatunknak tartjuk a nyugodt, érzelmi biztonságot nyújtó, családias légkör megteremtését is. A mindennapok rohanása közben szeretnénk kis, nyugodt szigetté válni a gyermekek számára, ahol biztonságban lehetnek, amíg szüleik távol vannak tőlük.
Mindenki saját ütemében játszik, dolgozik, fejlődik. A gyermekek képességeit kötetlen formában, komplex módon, a játékban és természetes élethelyzetben fejlesztjük. Nevelőmunkánk során figyelembe vesszük az egyéni eltéréseket. A fejlődést állandó folyamatnak tekintjük. Célunk nem a különbségek eltüntetése, hanem a gyermekek személyiségének sokoldalú fejlesztése.
Arra törekszünk, hogy az óvodánkban biztosított tevékenységi formákon keresztül a gyermekek olyan fejlődési fokra jussanak el, amely alkalmassá teszi Őket az iskolai élet megkezdésére.
Munkánk során figyelmet fordítunk arra, hogy teljessé tegyük az óvoda-gyermek, óvoda-szülő kapcsolatot. A családi nevelést kiegészítve gondozzuk, fejlesztjük a gyermekeket. Ennek érdekében - a szülők igényeire is támaszkodva - egyre több lehetőséget biztosítunk az óvoda életébe történő betekintésre.
Óvodánk két, egymás melletti épületben üzemel. A fő épületben öt, míg a tagóvodában egy csoport található. A Mackó Kuckó Tagóvodánk 2002-től működik ezen a helyen. Egy csoportszoba, egy gyermekmosdó, egy gyermeköltöző és egy tálalókonyha van az épületében.
Minden csoportnak két óvónője és egy dajkája van, akik lehetőség szerint az óvodába lépés pillanatától egészen az iskolába kerülésig foglalkoznak a gyermekekkel.
A csoportszobák esztétikusak, otthonosak, a berendezések messzemenően megfelelnek a gyermekek igényeinek. Nagy és igen jól felszerelt tornaterem biztosít lehetőséget a mozgásfejlesztésre.
Logopédus, gyógytornász, fejlesztő pedagógus, pszichológus, szükség esetén a gyermekvédelmi felelős is segíti munkánkat, s a szülők is kérhetik segítségüket nevelési problémáik, gondjaik megoldásában.
Óvodánknak a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és az Oktatási és Kulturális Minisztérium a „Zöld Óvoda" címet adományozta, melyet 2006. szeptember 22-én vehettünk át. Majd 2009-ben és 2012-ben is ismét elnyertük a "Zöld Óvoda" címet, végül 2015-ben "Örökös Zöld Óvoda" lettünk !
Udvarunkon több madáretető, madárodú és madáritató található, melyeket a környék madarai állandóan látogatnak, hiszen egész év folyamán gondoskodunk róluk. Ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől, megkaptuk a „Madárbarát Óvoda" címet, melyre szintén nagyon büszkék vagyunk.
Folyamatosan azért dolgozunk, hogy ezt a két kitüntető címet megtarthassuk, s minél többet tehessünk környezetünkért és a természetvédelemért. Mindennapjaink is ezt tükrözik, s ebben a gyermekek nagyon lelkes és érdeklődő résztvevők.